2024.04.30-án délelőtt az óvoda májusfája is elkészült. A fiúk izgatottan várták ezt a napot. Krepp papírból vágott szalagokkal lelkesen díszítették fel a fát, és felnőttek segítségével állították fel az óvoda játszóudvarán. Az óvodás kislányok nagy örömmel vették körbe a szépen feldíszített meglepetés májusfát.  

Májusfa állítás

Májusfa állítás
A májusfa (vagy régiesen májfa, de jakabfának is nevezték) a természet újjászületésének szimbóluma. A hagyomány szerint május 1-jét megelőző nap estéjén a legények gallyatlan, tetején lombos sudár fából (nyírfából, orgonából, vadkörtéből, fenyőfából) készítették.  Általában színes szalagokkal, étellel-itallal is díszítették. A fát a hajadon lányok kapujába helyezték el, ezzel fejezték ki udvarlási szándékukat.
Ez a szokás egyes falvakban még napjainkban is élő hagyományként van jelen, de akadnak olyan települések is, ahol már csak hagyományőrző rendezvényként maradt fenn egy közös, községi fa felállításával. A májusfa kidöntése, kitáncolása általában táncos mulatság kíséretében valósul meg.
 

Föld napja


2024.04.22-én a Föld napja alkalmából intézményünk a MMSZ Zalakomári Óvoda szemétszedési akciót hirdetett az óvoda környékén lévő közterületek megtisztítására.
A hideg, szeles időjárás ellenére nagy aktivitást mutattak mind az óvodás gyermekek,
mind a felnőttek.
Az E.ON Föld bajnokai pályázatának köszönhetően valamennyi résztvevőnek egyszer használatos gumikesztyűt tudtunk biztosítani továbbá a szemét begyűjtése növényi alapú, lebomló szemeteszsákokba történt.  
A program zárásaként ásványvízzel és édességgel vendégeltük meg a résztvevőket.
Nagy örömünkre szolgál, hogy gyermekek és felnőttek közös összefogással cselekedtek a Föld megmentéséért.

Papírgyűjtés

Mivel a papír egy olyan univerzális anyag, amit újra lehet hasznosítani, különösen fontos
a szelektív gyűjtése. Törekedjünk arra, hogy ne a kommunális kukába, hanem a megfelelő szelektív gyűjtőedénybe tegyük a szennyeződésmentes papírhulladékunkat. Ezzel a cselekedetünkkel egyénileg is sok fát menthetünk meg a kivágástól.
Óvodánkban a tavaszi papírgyűjtésen nagyon szép eredmények születtek:
Méhecske csoport
1 681,4 kg

Pillangó csoport
1 128,4 kg

Katica csoport
889,0 kg

Süni csoport
504,4 kg

Ezúton is gratulálunk a 2024. év tavaszi papírgyűjtés „Papírkirályának”, a Méhecske csoportnak!
 

Közös barkácsolás a szülőkkel

Közös barkácsolás az újrafelhasználás jegyében
A zöld jeles napjaink megünneplésére igyekszünk nagy hangsúlyt fektetni, így volt ez a közelgő Föld világapját illetően is. Április 10-én közös barkácsolásra hívtunk az alkotni vágyó szülőket az óvodába. Nagy öröm volt számunkra, hogy már az előkészületi fázisban is rendkívül aktívak voltak a szülők. Nagyon sok újrafelhasználható anyagot sikerült összegyűjteni, melyből számos érdekes alkotás született. A jeles nap alkalmából kiállítást szerveztünk óvodánk aulájába, ahol olyan tárgyakat állítottunk ki, melyek különböző újrafelhasznált anyagokból készültek. A rohamosan növekvő hulladék problémája kapcsán nemcsak a gyermekek, de a szülők szemléletformálása is nagyon lényeges.

Húsvétváró délelőtt

2024.03.26-án  „Nyusziváró” nép- és gyermekdalos műsort tekinthettek meg óvodásaink
a Péczely Attila Népzenei Csoport tagjainak előadásában. A délelőtt során gyönyörű népdalokat hallhattak a gyerekek, de közös éneklés és tánc is színesítette a programot. Megismerkedhettek a helyi népviselettel, valamint a csoport által használt népi hangszerekkel, citerával és a köcsögdudával. A hangszereket a műsor zárásaként kipróbálhatták, megszólaltathatták a gyerekek, mely nagy örömet jelentett nekik.
Összességében egy nagyon színvonalas, tartalmas délelőttben volt részünk.
ccbf4d35 c340 4617 b66e be610970a6ea

Víz világnapja

2024.03.22-én a víz világnapja alkalmából intézményünk aulájában gyűlt össze óvodánk négy csoportja és az általános iskola elsős diákjai. A délelőtt folyamán érdekes kísérletek kerültek bemutatásra a gyermekek aktív közreműködésével. A víz témakört felölelő találós kérdésekkel, versekkel, dalokkal ismerkedtek meg. Megtekintettek egy tanulságos mesefilmet a víz természetbeni körforgásáról. A program időjárási jelenségekhez kötődő mozgásos feladatokkal zárult.


A Kaán Károly Környezetvédelmi Egyesület és a Pannon Egyetem Nagykanizsa - Soós Ernő Kutató- Fejlesztő Központ által a víz világnapja alkalmából újrahasznosított anyagokból 3D modell készítő versenyt hirdetett óvodás korosztály részére „ Nekem a Balaton...” témakörben.  Intézményünkből a Kreatív Manók tehetséggondozó csoport készített pályázati alkotást. 
A díjátadóra 2024.04.22-én került sor. A legkreatívabb munkák közül a zsűri az alábbi sorrendet állította fel:

I.    helyezett      Magyar Máltai Szeretetszolgálat Zalakomári Óvoda
II.    helyezett      Nagykanizsa Központi Óvoda, Vackor tagóvoda, Napraforgó csoport
III.    helyezett    Nagykanizsa Központi Óvoda, Rózsa tagóvoda, Méhecske csoport
Különdíj:            Nagykanizsa Központi Óvoda, Rózsa tagóvoda, Gomba-Halacska csoport

Kertlátogatás

2024.03.20-án a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Zalakomári Jelenlét házába voltunk hivatalosak közös tevékenykedésre, egy fenntarthatóbb elérhetőbb jövő érdekében.
A gyermekek tavaszi interaktív programon vehettek részt, még saját kardvirághagymát is ültethettek, ezáltal megismerve az ültetés alapjait.2024.03.20-án a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Zalakomári Jelenlét házába voltunk hivatalosak közös tevékenykedésre, egy fenntarthatóbb elérhetőbb jövő érdekében.
 

A szülők mindeközben a Jelenlét pont kertjében munkálkodtak. A program fókuszában a gyermekek és a felnőttek szemléletformálása áll egy fenntarthatóbb jövő érdekében!

Cigányság világnapja

Hagyományainknak megfelelően idén is megemlékeztünk a cigányság világnapjáról, ami
a tavaszköszöntő ünnepekhez kötődik. Óvodánkba látogattak a Somssich Antal Általános Iskola tanulói Bódis Balázs tanár úr kíséretében. A gyerekek cigány és magyar népdalokat énekeltek gyönyörűen, több szólamban, ritmuskísérettel.
A cigány népmesék sorozatból Káló a cigánylegény történetét ismertük meg, mely az igaz szerelemről szól. Ismerkedtünk cigány szólásokkal és együtt sütöttünk kenyeret, melyet hívnak vakarónak vagy bodagnak, tájegységenként más a neve, de mindig nagyon finom.

FARSANG

„Itt a farsang, áll a bál,
keringőzik a kanál,
Csárdást jár a habverő,
bokázik a máktörő.”

Farsang az év legvidámabb időszaka, mely vízkereszttől hamvazószerdáig tart.
Vidám mulatozások és a jelmezbe való öltözés lehetősége miatt gyerekek és felnőttek  egyaránt kedvelik.
Már januárban színes dekorációk díszítették a csoportokat. Óvodásaink farsangi mondókákat, dalokat tanultak, álarcokat készítettek.
Hagyományainkhoz híven ebben a nevelési évben is minden csoport külön tartotta meg farsangi délutánját. A vendégek körét elsősorban szülők és hozzátartozók alkották.  
Minden gyermek az általa megálmodott jelmezbe bújhatott. 
A délutáni programok jó hangulatát fokozták az ügyességi játékok, jó zene és a tombolasorsolás. Méhecske csoportos szülők A répa című mese dramatizálásával lepték meg a gyermekeket.
 
Ökoanyu előadása

2024.02.15-én Nagy Réka Ökoanyu okleveles környezeti- és klímakommunikációs szakember, szerkesztő-újságíró, író és blogger látogatott el óvodánkba az E.ON Föld bajnokai „Összefogás a holnapért” nyertes pályázatunknak köszönhetően.
Előadásán a napi praktikumokon keresztül vezetett el a komplex helyzet mélyebb megértéséhez, és a megoldási lehetőségek felmutatásához.
Közösen kerestük a választ az alábbi kérdésekre:
Hogyan lehet vegyszerek használata nélkül tiszta az otthonunk?
Miként kerüljön az asztalra finom és egészséges étel?
Mi minden található az ipari kozmetikumokban és mit használhatunk helyettük?
Hogy kerülhet kevesebb hulladék a kukába? 
Az előadás résztvevői saját kezűleg készíthettek olyan természetes tisztítószereket, melyek nem károsítják a környezetet (folyékony mosószert: mosószappanból, vízből  továbbá öblítőt: ecetből/citromsavból, mosóparfümből, vízből).
Ökoanyu arra bíztatta a résztvevőket, hogy a félkész, feldolgozott élelmiszereket váltsák le otthon is egyszerűen elkészíthető társaikra. Ezáltal elkerülhetik a felesleges adalékanyagokat, ízfokozókat.
Környezetvédelemre és fenntarthatóságra érzékenyítő témák feldolgozását blogján is nyomon követhetjük.  Megjelent könyveiben - melyek szintén fenntarthatósági kérdésekkel foglalkoznak - otthon is egyszerűen kivitelezhető megoldásokat helyezi előtérbe. Érdemes időt szánni az elolvasásukra.




 

Elsősegély tanfolyam

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik legfőbb küldetése, hogy támogassa az elesetteket és kiszolgáltatott helyzetben lévőket. Egy esetleges elsősegély nyújtási szituációban a bajbajutott megmentésének sikeressége szempontjából kiemelt jelentőséggel bír a segítségnyújtó hozzáállása, reakciója és tudása.
2024.01.25-én elsősegély tanfolyamon vettek részt az óvoda dolgozói.
Az alapvetően gyakorlati szemléletűen összeállított oktatás célja az volt, hogy használható készségeket és tudást szerezzenek a résztvevők.

 
A nap folyamán olyan ismeretek átadására került sor, amelyekre támaszkodva képesek azonnali segítségnyújtásra egy baleset vagy krónikus betegség okozta rosszullét elszenvedője részére.
A képzés teljesítésével kollégáink többek között megtanulták:
-Megállapítani az alapvető életfunkciókat
-Eldönteni, mikor van szükség szaksegítség   értesítésére
-Alapszintű újraélesztést egyedül vagy   párban megkezdeni
-Traumás sérüléseket, sebet, égést ellátni,   vérzést csillapítani
-Sérültet szakszerűen mozgatni, stabil     oldalfejtetést alkalmazni
-Légúti elzáródás esetén cselekedni.

 

Madáretetés

Madárbarát óvodakert lévén kiemelten fontosnak tartjuk
a madarak téli gondozását.  A téli időjárás beálltától folyamatosan gondoskodunk az etetőkben az eleség feltöltéséről. 
Katica csoportos szülők adományának köszönhetően az ősz folyamán bővülta kihelyezett madáretetőink száma. 
Büszkék vagyunk rá, hogy nagy számú madár látogatja etetőinket, így a gyerekek a csoportszoba ablakán kitekintve közelről figyelhetik meg  például a cinkéket, csuszkákat, tengeliceket, verebeket.
Madárkalács készítésébe aktívan bekapcsolódtak mind
a gyerekeket mind a szülők. Faggyú és zsiradék segítségével tobozra és wc papír gurigára ragasztották fel a magvakat, melyeket a tél végéig folyamatosan helyezünk ki a bokrokra és fák ágaira.

Advent időszaka az óvodában

Az óvoda Gyertyagyújtó ünnepére 2023.12.19-én került sor. Az ezt megelőző hetekben az adventi készülődés zajlott. Felkerültek az ablakokra a téli dekorációk, a csoportokból karácsonyi dallamok szűrődtek ki, apró ajándékok készültek. Frissen sütött mézeskalács illata lengte be az óvodánk épületét. A gyermekek szorgos keze munkája által készültek el a mézes sütemények.
Hetente közösen gyújtottunk  gyertyát az adventi koszorún. Minden alkalommal ünnepi műsor kíséretében hangolódtunk az ünnep elérkezésére.
Süni csoportos gyermekek szorgalmasan készültek „A kis fenyő” című mese feldolgozásával, melyet a szülők által feldíszített fenyő alatt adtak elő.
A meghitt hangulatot fokozta az óvodai dolgozók énekkarának előadása és a közös gyertyagyújtás.
Fenntartónk jóvoltából ajándék is került a fa alá minden csoport részére.
A "Mosoly Manók cipősdobozok" jóvoltából minden óvodás gyermekek egyéni ajándékot kapott.
 

Mikulás látogatása az óvodában


2023.12.06-án Miklós napjának reggelén hóesésre ébredtünk. Ezen a szép téli napon óvodánkba is ellátogatott  a várva-várt  Mikulás.
A gyermekeink  az aulában közös énekléssel és versekkel fogadták Őt, majd puttonyából minden gyermek kapott egy kis ajándékot. Mind a négy csoportba betekintett, elfogadta a neki előkészített süteményt, átvette a gyerekek által készített szép rajzokat, apró ajándékokat majd közös fénykép is készült a Mikulás látogatásáról.
Óvodásaink a jövőbeni találkozás reményében boldogan köszöntek el Tőle.
 
Virágos Magyarország
Idén 30. alkalommal hirdették meg a Virágos Magyarország versenyt. A jubileumi évben kibővült a benyújtható pályázati kategóriák köre, így rekordszámú 492 pályázat került beadásra. Intézményünk a MMSZ Zalakomári Óvoda óvodakert kategóriában nyújtott be pályázatot.
A szervezők jóvoltából minden jelentkező település egy köztérre ültethető fát kapott ajándékba, mellyel szeretnének hozzájárulni a települések lombkorona-borítottságának növeléséhez és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz.
Köszönetünket szeretnénk kifejezni a szervezőknek és az Alsótekeresi Faiskolának 
a Turkesztáni szil facsemetéért, melyet az óvoda előtti téren ültettünk el.
Továbbá kihelyeztük mellé az emléktáblát is, melynek szövege az alábbi:
„A facsemetét a Virágos Magyarország verseny 30. jubileumi évfordulója alkalmából ajándékoztuk a településnek.”
A fa és az emléktábla emlékeztet majd bennünket arra, hogy 2023-ban óvodánk  is bekapcsolódott az élhető városok és falvak környezetszépítő versenyébe.

Márton nap

Ebben a nevelési évben is megemlékeztünk óvodánkban a Márton napról.
Már október végétől folyamatosan beszélgettünk Márton legendájáról, Márton-napi népszokásokról.
A gyerekek megismerkedtek libás versekkel, mondókákkal, dalokkal, körjátékokkal, libákat készítettek különböző technikákkal.
A kicsik élvezettel, aktívan vettek részt a mindennapi tevékenységekben.
Nagy élmény volt számukra a Márton-napi „szeretetsütemény” elkészítése is. Szorgalmasan segítettek, örömmel adták hozzá a különleges hozzávalót: a szívükből a szeretetet, amitől igazán nagyon finom lett a szeretetsütink.
Az elkészült különleges csemegével a Márton napi szokásra emlékezve sétára indultunk és megkínáltuk az óvoda közvetlen szomszédságában lévő bolt dolgozóit, a Polgármesteri Hivatal dolgozóit és a járókelőket útközben.

Mesés délelőtt


November 6-án délelőtt a Lorca társulat látogatott el óvodánkba. Gyermekeink több mesedarabot is megtekinthettek, melyekbe interaktívan  be is csatlakozhattak.
A Brémai muzsikusok című mesét lufibábokkal adhatták elő gyermekeink
a mesélő segítségével és változatos hangszerkísérettel. Ezeket a hangszereket az előadást követően megismerhették, megnézhették illetve megismerkedhettek a lufihajtogatással és a síkbábkészítéssel is.
Egy nagyon hangulatos, aktív, élményekkel teli délelőttöt tölthettünk el mindannyian.

Föld bajnokai díj

Az E.ON  Hungária Csoport 2023 tavaszán Föld bajnokai elnevezésű pályázati felhívást hirdetett meg olyan óvodai és iskolai közösségek számára, akik elkötelezetten tenni akarnak
a fenntartható jövőért.
Intézményünkben, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Zalakomári Óvodában a nevelési munka során nagy hangsúlyt fektetünk a környezeti fenntarthatóságra nevelésre. Pedagógiai szemléletünk része a cselekvő megtapasztaltatás, amihez kiváló segítséget nyújt az óvoda udvarán 2020. szeptemberében kialakított óvodakertünk.
A közeljövőben megvalósítani kívánt terveinkhez anyagi forrásokat keresve bukkantunk rá az E.ON Hungária Csoport pályázatára. A pályázati anyag benyújtása után több hónap feszült várakozás következett.
Öttagú zsűri - Guntram Würzberg az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója egyben a Föld bajnokai pályázat zsűrielnöke, Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, Kump Edina, környezetkutató, Szomolányi Katalin fenntarthatósági szakértő, a Planet Fanatics alapítója és Pokorny Lia színésznő, a Holnapra is marad című fenntarthatósági receptkönyv szerzője  - bírálta el a beérkezett közel 400 pályázatot. Nagy örömmel értesültünk róla, hogy intézményünk a 14 nyertes között szerepel.
2023.10.06-án Budapesten került sor a Föld bajnokai pályázat szakmai tudásmegosztó napjára és az azt követő ünnepélyes díjátadó gálára. Intézményünket Karancz Zoltánné óvodavezető helyettes, Szabó Marianna óvodapedagógus és Jambrikné Török Judit óvodai intézményfelelős képviselték. A program első részében három témakört felölelő kerekasztal-beszélgetés zajlott a támogatást elnyert programok megvalósítóival. A „Hogyan vonjunk be közösségeket az intézményi fenntarthatósági projektekbe? ” témakört felölelő kerekasztal beszélgetésen intézményünket Karancz Zoltánné képviselte. A beszélgetést Nagy Réka - Ökoanyu vezette.
Ezt követően fenntarthatósági szakértők előadásait hallgathatták meg a jelenlévők.
Az E.ON Hungária Csoport óvodák és iskolák számára kidolgozott EnergiaKaland elnevezésű energiatudatosságra ébresztő oktatási és szemléletformáló programja egész nap elérhető volt, amihez ingyenes oktatási segédanyagot is biztosítottak az érdeklődő intézmények számára.
Guntram Würzberg, E.ON Hungária csoport elnök- vezérigazgatójának köszöntő beszéde után került sor a nyertes pályázatok kisfilmjének bemutatására és a díjak átadására.
Óvodánk „Összefogás a holnapért” projektje 2.485.000.-Ft összegű támogatásban részesült, amiből tovább gazdagíthatjuk tevékenységeinket, szépíthetjük udvarunkat.
A gyakorlati megvalósítás az egész nevelési évet végigkíséri majd. Ez alatt az időszak alatt közösségi összefogásra hívjuk a szülőket, gyermekeket, dolgozókat, a község lakosságát.
Megtisztítjuk az óvoda környékét és a közeli kiserdőt.
Családi kertversenyt hirdetünk, kiskertek kialakítására ösztönözzük a szülőket.
Előadások, workshopok által a résztvevők megismerhetik például a magtól magig való gazdálkodást, az ŐKO tisztítószerek használatát.
Terveink közt szerepel óvodánk udvarának vizes elemmel - tóval- való bővítése is.
Madáretetők, rovarhotelelek elkészítését, kihelyezését valósítjuk meg.
Szelektív hulladékgyűjtők beszerzését visszük végbe.
Rajzversenyt írunk ki „Az én legszebb kertem” témakörben.
Kirándulást tervezünk a Kis-Balaton Bemutatóházhoz.
Környezetszépítő munkánkat bogyós cserjék és különböző növények beültetésével tervezzük folytatni.
Bízunk benne, hogy fenntarthatósági törekvéseink hatására sikerül pozitív változást elérni a résztvevők természeti környezettel kapcsolatos viselkedésében, attitűdjében.
Állatok világnapja
Október 4-én van az állatok világnapja. Ez alkalomból óvodánkban - több év kihagyás után-  állatsimogató programot szerveztünk. Lehetőséget adtunk a gyerekeknek, hogy elhozzák és megmutassák óvodás társaiknak házi kedvenceiket.
Az állatsimogatóra összesen húsz kisállat érkezett, voltak kutyák, macskák, nyulak, pónilovak, teknősök és hörcsögök is.
Az E.ON Föld bajnokai pályázatnak köszönhetően meglepetés vendégnek Zara terápiás kutya érkezett a gyerekekhez a Nagykanizsai Kutyaiskolából Nagy Kata (pedagógus, terápiás kutya felvezető) kíséretében.  Az állatasszisztált foglalkozások a tornaszobában és az udvaron zajlottak. A kutyus jelenléte pozitívan hatott a gyerekekre, a feladatokat nagy örömmel, jókedvűen végezték.

Az Év Pedagógusa

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány 2023-ban díjakat alapított: Az Év Pedagógusa és
Az Év Munkatársa címekkel a fenntartásában működő intézmények dolgozói számára.
Nagy örömünkre szolgál, hogy Az Év Pedagógusa címet elsőként elnyerők közt van Karancz Zoltánné
a MMSZ Zalakomári Óvoda vezető helyettese.
A díjat 2023.09.14-én Thaisz Miklós az alapítvány ügyvezető igazgatója, Jambrikné Török Judit óvodai intézményfelelős és Pálmai Erika kommunikációs és gyermekvédelmi felelős adták át.
Karancz Zoltánné a Zalakomári óvodába 2001. szeptemberében került. Rátermettsége már a kezdetekben is megmutatkozott, így az akkori óvodavezető megbízta, az óvodában megalakuló szakmai munkaközösség vezetésével. Tevékenységeiben igyekezett olyan célokat, feladatokat előirányozni, melyek az óvodapedagógusok módszertani tudását, illetve megújulását célozták.  2007-től aktív közreműködője volt az óvodai IPR programunknak. Nagy hangsúlyt fektetett az óvoda és a család kapcsolatának javítására. Munkaközösségi összejöveteleken „családi játszó délutánokat” szervezett, mely foglalkozások alkalmával a szülők megtapasztalhatták a játékba integrált fejlesztés, illetve tanulás lehetőségét. 2009. decemberében szakvizsgát tett, így 2010. januárjától fejlesztő óvodapedagógusként is tevékenykedik az intézményben. 2011.decemberétől rátermettségének köszönhetően a kollektíva támogatásával intézményvezető helyettesi megbízást kapott, mely jelenleg is tart. Vezetési stílusára jellemző e téren a demokratikus vezetés. 2018. 01- 2020.06. között az Esélyteremtő Óvoda pályázatának keretében képviselte intézményünket, koordinálta a pályázat által előírt tevékenységeket. A pályázat idejére az Oktatási Hivatal szakmai munkatársaként alkalmazta részmunkaidőben. E pályázat keretében óvodánk Módszertani Központ lett, mely nagyban köszönhető annak az áldozatos és alapos munkának, melyet ez idő alatt is tanúsított. Óvodánk felkérésre Workshopot tartott az óvoda és család kapcsolatáról, melynek ő volt az egyik szervezője, illetve előadója is. Mindig is fontosnak tartotta, hogy óvodánk hírnevét öregbítse, hogy az intézményünkben folyó munkát mások számára is bemutassuk. 2020-ban elkészítette az OkosÓvoda program keretében kiírt pályázatot, melynek köszönhetően óvodai honlappal rendelkezhettünk. A fenntartható életmódra nevelés keretében hangsúlyozta az óvodakert kialakításának fontosságát. Melynek hatására kialakítottuk az óvoda udvarán saját kis veteményesünket. Folyamatosan kereste a megoldásokat a megvalósítás érdekében. Szponzorokat, támogatásokat szerzett, illetve újabb pályázatot nyújtott be. Így az Országos Iskolakert – Fejlesztési Program keretében Iskolakerti Alapozó Program pályázatán ismét nyert intézményünk. A pályázat részeként, elvégezte az Óvodakerti alapok továbbképzést, amely az ökológiai szemléletű óvodakertek kialakításához és működtetéséhez nyújt segítséget. 2022. novemberében óvodakertünk közönségdíjat nyert el a „Magyarország legszebb konyhakertjei” országos programban közösségi kert kategóriában. Sem időt, sem fáradságot nem ismerve gyűjtötte a szavazatokat. 2022. márciusában intézményünk megkapta az egyik legnagyobb országos szintű elismerést, melyet az Óvodai Nevelés szakmai-módszertani folyóirat hozott létre: „A gyermek mindenek felett álló érdekeit képviselő óvoda” Körmöczi Katalin Vándordíjat. Büszkék vagyunk rá, hogy általa, az első ízben elismert három óvoda között szerepelt intézményünk. A rátermettségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Hornyán Anna főszerkesztő felkérésére a 2023-as őszi 27. Országos Óvodai Szakmai Konferencián videó anyag elkészítésével mutatja be, hogy intézményünkben hogyan oldjuk meg a tanulási tevékenységek megvalósítását kötetlen formában. 2022. nyarán az intézmény innovációs tervének elkészítésében kulcsszerepet vállalt. Innovatív gondolkodását mi sem bizonyítja jobban, minthogy a Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány fenntartásában működő óvodák részére szervezett szakmai műhelymunkán intézményünk „Jó gyakorlat”-át mutatta be. Óvodánk egészét érintő programok szervezésének, lebonyolításának aktív közreműködője. 2023-ban az E-on Hungária Csoport „A Föld bajnokai” címmel pályázatot írt ki. A pályázati anyag elkészítésében is jelentős szerepet vállalt.
Ha jellemeznünk kellene Karancz Zoltánnét, mit mondanánk róla?
A gyermekek mindenekfelett álló érdekeit tartja szem előtt. Tudja, hogy minden gyermek egyéni és megismételhetetlen, éppen ezért fontosnak tartja minél alaposabb megismerésüket. Vallja, hogy a játék a kisgyermekkor legfontosabb és legfejlesztőbb tevékenysége, óvodai nevelésünk leghatékonyabb nevelési eszköze. Nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a gyermekek a játékon, a sokoldalú cselekedtetésen, minél több érzékszervet bevonó tapasztalatszerzésen keresztül ismerkedjenek a világgal, a valósággal. Tudatos jelenlétével biztosítja az élményszerű elmélyült gyermeki játék, illetve tevékenységek kibontakozását.
Kimagasló empátiájának köszönhetően, különös figyelmet fordít a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekre, illetve családokra. Az esélyegyenlőség biztosítására törekszik. Munkájába hatékonyan beépíti Lázár Péter által alkotott „Kedvesház-pedagógia” elemeit. A hátrányok kompenzálása mellett felfigyel a „tehetség csírákra”, kibontakoztatásukat támogatja. A gyermekek sikerélményének növelése érdekében figyelemmel kíséri a különböző versenyfelhívásokat, felkészítésükben aktív szerepet vállal. Eredményeik által intézményünk hírnevét tovább öregbíti. Munkásságára továbbá az is jellemző, hogy az intézmény fejlődése illetve a közösség gondolkodásmódjának megújulása érdekében, keresi a pályázati lehetőségeket, azok megírásában és lebonyolításában aktív résztvevő. Intézményünk egyik meghatározó mozgatórugója. Szakmai tudása, innovatív gondolkodása, fáradságot nem ismerő hozzáállása példaértékű mindenki számára.
 
Rólunk

Takarítás világnapja

A takarítás világnapján 2023.09.22-én a csoportszobák takarításába kapcsolódhattak be az óvodás  gyermekek.   
A hagyományos takarítószerek mellett, a ráhangolódás ideje alatt, megismerkedtek az ÖKO takarítás természetes alapanyagú tisztítószereivel is és azok biztonságos használatával.
A beszélgetések, illetve kísérletek során fény derült arra, hogy ezek nem károsítják az egészséget és a környezetet. Így használatuk által védjük a Földet és a jövő nemzedékét.
Például az ecet megfelelő arányban vízzel hígítva kitűnően tisztítja az ablaküveget, tükröt. Vízkőoldásra nagyon jól alkalmazható a citromsav vagy az ecet.  A szódabikarbóna súrolószerként is jól használható, mosásra pedig kiválóan alkalmas a mosószóda és a mosódió.
A nap folyamán bebizonyosodott, hogy a természetes alapanyagokat tartalmazó takarítószerek is hatékonyan elbánnak a legmakacsabb szennyeződésekkel.
Ez úton is bíztatunk mindenkit, hogy bátran próbálják ki háztartásukban a természetes anyagokkal való takarítást.

 

Új elemmel bővült az óvoda udvara

Az előző nevelési évben zajló „Kerti Manók” elnevezésű  innovációs tevékenységek keretein belül óvodánk udvarán új elemek létesítése valósult meg. A térkővel borított részre felfestett elemek a téri tájékozódást, színismeretet illetve a nagymozgás fejlesztését szolgálják. A kerékpárt és rollert szívesen használó gyermekekre is gondoltunk, ők a térköves rész szélére felfestett útvonalon gyakorolhatják a biztonságos közlekedést.

 

Takarítás világnapja

A takarítás világnapján 2023.09.22-én a csoportszobák takarításába kapcsolódhattak be az óvodás  gyermekek.   
A hagyományos takarítószerek mellett, a ráhangolódás ideje alatt, megismerkedtek az ÖKO takarítás természetes alapanyagú tisztítószereivel is és azok biztonságos használatával.
A beszélgetések, illetve kísérletek során fény derült arra, hogy ezek nem károsítják az egészséget és a környezetet. Így használatuk által védjük a Földet és a jövő nemzedékét.
Például az ecet megfelelő arányban vízzel hígítva kitűnően tisztítja az ablaküveget, tükröt. Vízkőoldásra nagyon jól alkalmazható a citromsav vagy az ecet.  A szódabikarbóna súrolószerként is jól használható, mosásra pedig kiválóan alkalmas a mosószóda és a mosódió.
A nap folyamán bebizonyosodott, hogy a természetes alapanyagokat tartalmazó takarítószerek is hatékonyan elbánnak a legmakacsabb szennyeződésekkel.
Ez úton is bíztatunk mindenkit, hogy bátran próbálják ki háztartásukban a természetes anyagokkal való takarítást.